Oczyszczanie ścieków przemysłowych – jak to się dzisiaj robi?

W dzisiejszych czasach rzeczą kluczową i wymaganą od firm oraz zakładów produkcyjnych jest powszechny obowiązek oczyszczania ścieków przemysłowych, które są ubocznym produktem różnych procesów technologicznych. Dzięki najnowszym metodom oczyszczania oraz wyspecjalizowanym instalacjom jest to jak najbardziej możliwe. Już od jakiegoś czasu problemem przestały być również placówki, których teren nie był przystosowany pod dodatkową hydraulikę. Firmy zewnętrzne, w skład ofert których wchodzi oczyszczanie ścieków przemysłowych, zapewniają, iż są w stanie dostosować rozmiary i kształt instalacji do obszaru, który będzie pod nią wyodrębniony. Dzięki temu każda zainteresowana firma może liczyć na tego typu usługi.

Należy pamiętać, iż zakład nie jest równy zakładowi i w zależności od tego, czym zajmuje się dana placówka, należy rozważyć różne metody oczyszczania ścieków. Gałęzie przemysłu, które w pierwszej kolejności powinny rozważyć najnowsze metody filtracji wody, skupiają się głównie na przetwórstwie tworzyw sztucznych, uboju, produkcji wszelakich przetworów warzywno-owocowych, czy nawet produkcji papieru oraz soków. Czy takim właśnie firmom opłaca się zakładanie w swoich zakładach instalacji hydraulicznych, dbających o oczyszczanie ścieków przemysłowych? Jak najbardziej tak. Nie tylko pozwala to zadbać o środowisko, ale jest również opłacalne, gdyż woda, po poddaniu odpowiednim procesom, może być znowu wprowadzona do powtórnego obiegu.

Oczyszczanie ścieków – jakie metod są dziś popularne?

Technika membranowa – to sposób, który jest o wiele tańszy niż destylacja, czy też sorpcja, gdyż nie zużywa on tak dużo energii, która w podanych przykładach jest niezbędna do wytworzenia ciepła, niepotrzebnego w przypadku techniki membranowej. Sekret, który sprawia, że ta technologia jest bardzo skuteczna podczas oczyszczania ścieków przemysłowych, tkwi w membranie, która przepuszcza dane substancje, a inne zatrzymuje, przez co dochodzi do pożądanego rozdzielenia.

Mikrofiltracja – w tym przypadku również są używane membrany. Jest to metoda filtracji, która działa jak sitko o naprawdę drobnych oczkach, przez które są w stanie przejść tylko niektóre molekuły, a w tym niektóre witaminy oraz rozpuszczone białka. Zatrzymane z kolei zostają koloidy, zawiesiny oraz przez nikogo niechciane bakterie. Takie oczyszczanie ścieków przemysłowych jest bardzo efektywne.

Ultrafiltracja – jeżeli w przypadku mikrofiltracji mówiliśmy o sitku z drobnymi oczkami, to tak w przypadku ultrafiltracji musimy pomyśleć o sitku, którego jedno oczko ma wymiar kilkudziesięciu nanometrów. Taka wielkość odpowiada już tylko pojedynczym cząsteczkom. Można być pewnym, że przez taką membranę przedostaną się tylko cząsteczki cukru, soli, czy też wody. Wszelkie zaś białka i inne większe cząsteczki zostaną zatrzymane.

Oczywiście, gdy mówimy o oczyszczeniu ścieków przemysłowych, które są produktem ubocznym procesów technologicznych, możemy wspomnieć również o nanofiltracji, czy też o odwróconej osmozie. Są to również bardzo ważne metody, na które decyduje się mnóstwo placówek. Tylko doświadczone firmy zewnętrzne, które zajmują się zakładaniem takich systemów oczyszczających, mają te dwie pozycje w swojej ofercie.